top of page

Wykurcz tkanin

Z pewnością wielu z Was spotkało się z sytuacją, w której ubranie doskonale leżące na ciele w sklepowej przymierzalni okazuje się za duże lub rozciągnięte już po pierwszym praniu. Zła jakość odzieży może skutecznie zrazić konsumentów do marki i tym samym narazić sklep na duże straty. Na szczęście, nasza firma pozwoli oszczędzić podobnych rozczarowań Waszym klientom i zadba o to, by oferowane przez Was ubrania były odporne na rozciągnięcie i deformację.


Dekatyzacja jest to proces zahartowania, uodpornienia materiału na działanie różnych temperatur

po to, aby zapobiec późniejszej deformacji ubrań w trakcie użytkowania, szczególnie podczas pierwszego prania. Dekatyzacja tkanin to nie tylko tzw. „wykurczanie” materiałów, ale także oczyszczanie ich z zanieczyszczeń, które mogły powstać zarówno w fabryce, magazynie, jak i podczas transportu.


Dekatyzacja tkanin w domu

Wykurczanie tkanin dla wielu z Was brzmi jak bardzo trudne i nieprzystępne dla każdego zadanie. Jednak z łatwością możemy wykonywać ten proces samodzielnie, w domowym zaciszu. Poniżej przedstawiamy sposoby na domową dekatyzację tkanin.

  • Pranie w pralce – pierzemy tkaninę bez użycia jakichkolwiek środków do prania, ponieważ chcemy jedynie przygotować materiał do dalszej obróbki; należy prać w najwyższej możliwej temperaturze.

  • Pranie ręczne – moczymy materiał w gorącej wodzie, a następnie suszymy go i prasujemy: kurczenie tkanin w ten sposób jest najbardziej czasochłonny, jednak w przypadku małych kawałków materiału sprawdzi się najlepiej.

  • Prasowanie żelazkiem z parą – w tej metodzie najważniejsze są dokładność oraz precyzja, potrzebna będzie również spora ilość pary. Najlepiej wykonywać to profesjonalnym żelazkiem z wytwornicą pary, domowe raczej nie zda egzaminu.

Jak przygotować materiał do wykurczania?

W tym celu najlepiej przygotować kupon materiału na którym robimy nacinki na długości 100 cm. na lini wątku i osnowy czyli po długości i szerokości tkaniny. W ten sposób po przeprowadzonej dekatyzacji będzie nam łatwo obliczyć procent kurczliwości tkaniny.


Przed przystąpieniem do procesu dekatyzacji warto również odpowiednio zabezpieczyć tkaninę przed zbytnim strzępieniem się. W tym celu można umieścić go w siatce na pranie bądź w poszewce na poduszkę. Dzięki temu, materiał nie będzie przemieszczał się w bębnie, a co za tym idzie – nie będzie się strzępił.


Jakie materiały warto dekatyzować?


Kurczenie tkanin najczęściej stosuje się w przypadku materiałów zawierających naturalne włókna, czyli takie jak bawełna, len czy wiskoza.

Jednym z popularniejszych materiałów, do których stosuje się wykurczanie tkanin jest jeans. Dzięki temu, możemy zachować ładną barwę oraz odpowiedni kształt spodni na dłużej. Sztuczne materiały również można poddać procesowi dekatyzacji. Chociaż tkaniny takie jak polar raczej się nie kurczą dobrze jest stosować kurczenie pozbywając się niechcianych zanieczyszczeń. Pamiętajmy jednak, że przed procesem produkcyjnym najlepiej jest sprawdzić każdy materiał, nie jest to wcale żaden skomplikowany proces. Warto więc go stosować, ponieważ wtedy mamy pewność, że uszyta odzież nie skurczy się podczas pierwszego prania i nie zmienia swojego rozmiaru.
32 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page