top of page

Konstruktor odzieży – kim jest i czym się zajmuje?

Zaktualizowano: 13 sty

Konstruktor odzieży to jeden z najbardziej poszukiwanych i rozchwytywanych specjalistów w branży modowej. Kim jest i dlaczego zyskał na takim znaczeniu?


Konstruktor odzieży to osoba, która w całym procesie produkcyjnym odzieży znajduje się między projektantem a krawcem.

Zadaniami konstruktora odzieży są:

  • Dogłębna analiza rysunków i projektów, które dostał od projektanta (patrzy, gdzie są szwy i cięcia, by stworzyć możliwie najlepszą konstrukcję, odwzorowując pomysł i wizję projektanta).

  • Opracowanie całego projektu na bazie rysunków żurnalowych, zdjęć czy też gotowych wyrobów.

To właśnie dzięki jego wiedzy, umiejętności i doświadczeniu wiemy, że zaprojektowana odzież będzie spełniała swoje zadanie, będzie odpowiednio dopasowana, funkcjonalna i przede wszystkim wygodna.

Za kształt i charakter kolekcji odpowiada nie tylko projektant, ale także technolog czy konstruktor, który zajmuje się nie tylko tworzeniem siatek konstrukcyjnych, ale także poszukiwaniem nowych rozwiązań, dzięki którym konkretne części garderoby będą pasowały do wielu sylwetek.

W swojej codziennej pracy skupia się głównie na tworzeniu siatek konstrukcyjnych i szablonów. Kiedyś były one głównie papierowe, ale obecna technika pozwala na opracowanie wersji cyfrowych, co znacznie ułatwia i poprawia komfort pracy w przemyśle odzieżowym, zmniejsza koszty produkcyjne i wpływa bezpośrednio na cenę finalną produktu.


Jak rozpoznać dobrego konstruktora odzieży?

Dobrego konstruktora odzieży można poznać między innymi po umiejętności zmiany rozmiaru wykroju, czyli tak zwanego stopniowania odzieży. Po tym procesie konstruktor, chcąc sprawdzić efekt swojej pracy, przeszywa tak zwane prototypy, czyli próbne wersje projektów, na podstawie których potrafi przeanalizować i ocenić, czy jakieś elementy wymagają jeszcze poprawy.

Finalnie konstruktor odpowiada za opracowanie takiej wersji produktu, który będzie jak najlepiej odwzorowywał koncepcję projektanta i będzie jego najlepszą wersją, a także stanie się bazą do dalszej pracy.


Konstruktor odzieży – dlaczego branża modowa go potrzebuje?

Zawód konstruktora odzieży to niełatwa i wymagająca profesja, która wymaga odpowiedniego wykształcenia, solidności, sumienności oraz doświadczenia, co w obecnych czasach czyni go najbardziej poszukiwanym specjalistą w branży modowej.


#konstruktor odzieży#styl

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie