top of page

Projektant mody - kim jest i co robi?

Kim jest projektant mody?

Projektant mody to tak naprawdę artysta, krawiec, konstruktor, stylista i usługodawca w jednym.

Jego praca polega na tworzeniu kolekcji oraz projektowaniu ubrań i dodatków odzieżowych i artystycznych (nakrycia głowy, torebki, obuwie, biżuteria). Wymyślanie kreacji wymaga od wizjonera umiejętności plastycznych, bogatej wyobraźni i kreatywności. Istotny w tym zawodzie jest również rozwinięty zmysł artystyczny i umiejętności krawieckie.

Na początku, zadaniem projektanta jest stworzenie rysunku jednego projektu lub nawet całej kolekcji. Może to wykonać ręcznie na papierze lub za pomocą specjalistycznych programów komputerowych. Następnie projektant musi dobrać odpowiednie tkaniny do każdego ubrania. Często takie osoby współpracują z producentami tkanin, którzy w niektórych przypadkach produkują nawet tkaniny na indywidualne zamówienie. W końcu projektant nadzoruje przygotowanie szablonów technicznych, na podstawie których zostanie uruchomiona produkcja odzieży czy też innych dodatków.

Podczas tworzenia odzieży użytkowej, projektant mody powinien poznać aktualne trendy i wykazać się znajomością rynku. Dzięki temu zyska pewność, że jego ubrania z całej kolekcji zostaną sprzedane do firmy odzieżowej, a następnie licznie wykupione przez konsumentów. Projektant współpracuje też z wieloma osobami – z innymi projektantami, z agencjami modelek. Bierze udział w przygotowaniu pokazu dla domu mody, w którym pracuje. Pojawia się na różnego rodzaju konkursach modowych, targach czy znanych pokazach jak np. Fashion Week.

Gdzie może pracować? Projektant mody ma do wyboru pracę we własnym atelier lub prywatnym mieszkaniu, może też rozpocząć pracę w firmie odzieżowej, ale w takim przypadku musi pamiętać, że jego artystyczne wizje będą oceniane przez innych projektantów i może zderzyć się z twardą rynkową rzeczywistością.

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie